usługi porządkowe ogrody i tereny zielone

Kontakt ze specjalistą

+48 604 07 44 77 lub przejdź do działu kontakt

Marzec w ogrodzie: Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Marzec w ogrodzie: Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Poleć znajomemu Wydrukuj stronę

Wiosenne porządki zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon. Najlepiej zrobić to stopniowo, aby rośliny przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C, pozostawmy osłony jeszcze jakiś czas na roślinach. Słomę, liście i gałęzie drzew iglastych, których użyliśmy do okrycia roślin, warto przenieść na pryzmę kompostową (te ostatnie lepiej rozdrobnić), natomiast torf i mieloną korę można tylko rozgarnąć i pozostawić jako ściółkę. Wycinając suche części roślin i usuwając uschnięte liście zwróćmy uwagę, aby nie uszkodzić pączków i pojawiających się młodych pędów.


Rabaty bylinowe zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym. Lekko wzruszamy glebę, aby nie uszkodzić roślin. Gdy gleba rozmarznie przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin: usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne bądź kompost i przekopujemy, a następnie wyrównujemy podłoże. Należy poczekać kilka dni aż gleba osiądzie. Gdy pogoda jest sprzyjająca można sadzić większość roślin skalnych, złocienie, paprocie.


Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (temperatura około 15°C) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować sadzonki. Rośliny niezimujące w gruncie, o długim okresie wegetacji (accidantera, begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik, tygrysówka) można – aby przyspieszyć ich kwitnienie latem – posadzić do pojemników, ustawić w pomieszczeniu o temperaturze około 10°C i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, już podrośnięte rośliny będzie można posadzić do gruntu.

Jeżeli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, trzeba zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je przepikować (używając drewnianego, zaostrzonego patyczka rozdzielamy roślinki i delikatnie umieszczamy w dołku zrobionym w podłożu) lub przerwać (wyrwać większość roślin, pozostawiając najsilniejsze w odstępach co 5 cm).


Zobacz także: